Bogdan Tosza | Zapiski ze współczesności | 4/5
W kolejnej części audycji Bogdan Tosza podsumowuje 11 lat swojej pracy dyrektorskiej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Widzi ten czas jako próbę pogodzenia klasyki ze współczesnością. Według niego dobry teatr nie może istnieć bez literatury, wzorem czytania tekstu literackiego jest Konrad Swinarski. „2 tysiące lat dramaturgii to dosyć, by człowiek miał co robić do końca życia” – powiedział podobno Swinarski spytany o to, czemu nie zajmuje się tekstami współczesnymi. Tosza w zupełności podziela to przekonanie. Dodaje, że teatr nie może być szybki i nie powinien mieszać się z innymi dyscyplinami artystycznymi, musi natomiast „spotkać się z widownią”. Wierzy w prawdziwy teatr, który „jest zawsze wolny”.
Bogdan Tosza (ur. 1952) jest reżyserem teatralnym, publicystą i animatorem kultury. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię na krakowskiej PWST (1979), gdzie w 2010 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Piastował stanowisko dyrektora Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1992–2003), Teatru Polskiego we Wrocławiu (2004–2006) i festiwalu Łódź Czterech Kultur (2010–2012). Od 2012 roku jest dyrektorem naczelnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wykłada na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do najważniejszych wyreżyserowanych przez niego sztuk teatralnych należą: Tango Sławomira Mrożka, Pokojówki Jeana Geneta, Wiśniowy sad Antoniego Czechowa oraz Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dialogu” i „Zeszytach Literackich”. Jest dwukrotnym laureatem „Złotej Maski” (1990 i 1992), otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi (1999) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Cykl audycji z Bogdanem Toszą został zrealizowany we wrześniu 2009 roku.ilustracja: Bogdan Tosza, fot. Michał Ramus, mat. dzięki uprzejmości Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus