Barbara Krafftówna | Zapiski ze współczesności | 1/5
Swoje wspomnienia Barbara Krafftówna rozpoczyna od przywołania migawek ze swojego przedwojennego dzieciństwa: zapachu starych kamienic i tytoniu, oraz tego, jak przygotowywała swojemu ojcu fajkę do palenia. Jak podkreśla, „dzieciństwo składa się właśnie z takich obrazów”. Opowiada także o pierwszych aktorskich zabawach, czyli inscenizowaniu w domu scen z ulubionych bajek. Odgrywała je w otoczeniu własnoręcznie wykonanych z batystu scenografii. Później, w trakcie II wojny światowej, elementy dekoracji trzeba było odmoczyć i odkazić – pocięte, posłużyły jako bandaże.
Barbara Krafftówna (ur. 1928) – aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa oraz piosenkarka. Karierę aktorską zaczynała podczas wojny w krakowskim, konspiracyjnym Studiu Dramatycznym Iwo Galla. Była związana z wieloma scenami, m.in. Teatrem Wybrzeże w Gdyni, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Dramatycznym, Narodowym i Współczesnym w Warszawie. Współpracowała z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Tadeusz Cygler, Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska czy Jerzy Kreczmar. Zagrała również kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych, w tym Felicję w Jak być kochaną Wojciecha Jerzego Hasa (1962), Stefkę w Popiele i diamencie Andrzeja Wajdy (1958) i Honoratę w Czterech pancernych i psie (1970). Popularność przyniosła jej również działalność kabaretowa: razem z Kabaretem Starszych Panów wykonywała przeboje: W czasie deszczu dzieci się nudzą, Zakochałam się w czwartek niechcący i Przeklnij mnie. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt twórczości aktorskiej (1975). Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus