Anna Trzeciakowska | Zapiski ze współczesności | 5/5
Ostatni odcinek wspomnień poświęcony jest zaangażowaniu Anny Trzeciakowskiej w sprawy społeczne. Tłumaczka wspomina swoje działania na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie – była inicjatorką wydania zbioru opowiadań, dochód z którego miał wesprzeć ten szczytny cel. Pomysł próbowały storpedować władze PRL, dygnitarze uznali, że jest podejrzany. W okresie po stanie wojennym Trzeciakowska wraz z Julią Hartwig zbierały informacje o aresztowaniach opozycjonistów i starały się nieść im pomoc w więzieniach. Tłumaczka rozpoczęła także wówczas działalność w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Trzeciakowska wspomina okres euforii i optymizmu po upadku komunizmu, kiedy ponownie rozkwitło życie literackie. Tę dobrą energię wykorzystała m.in. na starania na rzecz przywrócenia do życia Żeńskiej Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie. Miejsce to miało się stać instytucją, która ma najmłodszym przekazywać wartości i obyczaje właściwe dla przedwojennego, mieszczańskiego etosu.
Bohaterką tego cyklu Zapisków z współczesności jest Anna Trzeciakowska – tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej, autorka książek, długoletni członek zarządu i wiceprezes polskiego PEN Clubu, uczestniczka powstania warszawskiego.
Zapiski ze współczesności
to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z
gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują
biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat
różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterką tego pięcioodcinkowego cyklu
audycji jest Anna Trzeciakowska. Materiał zrealizowany przez Polskie Radio
w 2002 roku.
ilustracja: The British Library, Flickr, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus