Andrzej Jakimowski o filmie „Sztuczki”
Anna Rzeczycka rozmawia z Andrzejem Jakimowskim na kilka dni przed wejściem filmu Sztuczki do francuskiej dystrybucji. Bohaterem obrazu jest Stefek, który wraz z matka i siostrą mieszka w Wałbrzychu. Tytułowe sztuczki to drobne gry z losem, jakie uprawia para bohaterów, usiłując wpłynąć na bieg wydarzeń.
Film pokazywany był na całym świecie, do dystrybucji wszedł m.in. we Francji, Belgii, Norwegii, Holandii, Izraelu, Niemczech, Anglii i na Tajwanie.
Andrzej Jakimowski mówi w audycji o tym, że tworzy kino osobiste, podnosząc jednocześnie tematy uniwersalne. Jego zdaniem, specyficznie polskie filmy też mogą dotrzeć do zagranicznej publiczności, jeśli mówią zrozumiałym językiem. Wiele spraw związanych z bohaterem Sztuczek jest reżyserowi bliskich: wątek relacji z siostrą czy emocji chłopca czerpie z własnych wspomnień. Reżyser opowiada też o trudach pisania scenariusza, zmianach do ostatniej chwili i o kolejnym planowanym filmie.
Andrzej Jakimowski (ur. 1963) – reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego na Uniwersytecie Warszawskim i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zadebiutował krótkim obrazem Pogłos, stworzył też dokumenty: Miasto cieni, Dzyń, dzyń, Wilcza 32 . Wśród jego filmów pełnometrażowych znajdują się: Zmruż oczy, Sztuczki, Imagine. Jego filmy opowiadają o dużych sprawach w małej skali; bohaterowie zmagają się z rzeczywistością ale stosują różne zabiegi, by na nią wpływać i przekształcać na swoją modłę. Za swoją twórczość otrzymał wyróżnienie FIPRESCI, Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego podczas Festiwalu w Wenecji, Złote Lwy i Orły i nagrody na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Jest laureatem Paszportu Polityki.
ilustracja: Sztuczki, reż. Andrzej Jakimowski, mat. ZAiR
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus