Aleksander Małachowski | Głosy z przeszłości | 1/5
W pierwszym odcinku cyklu Aleksander Małachowski opowiada o swojej młodości i o rodzinnym domu. Był to nietypowy, położony na terenach dzisiejszej Ukrainy dworek, budynek z dwupoziomowymi piwnicami, ogrzewany starymi dziewiętnastowiecznymi piecami, których modernizacji sprzeciwiał się konserwator zabytków. Małachowski pochodził z zamożnej rodziny, która straciła jednak większość majątku w wyniku wojny rosyjsko-austriackiej, kiedy musiała uciekać z czarnomorskich stepów, gdzie posiadała duże włości. Majątkiem Małachowskich zarządzał ojciec bohatera programu – z wykształcenia historyk. Nie miał talentów gospodarskich i większość zgromadzonych przez rodzinę środków „roztrwonił” na realizację różnych projektów, które miały na celu poprawę życia mieszkańców ich majątku i okolicznej ludności. Owo niegospodarne zachowanie ojca uratowało im zresztą życie, bo po nadejściu bolszewików nie zostali zamordowani dzięki pomocy lokalnej społeczności. Małachowski opowiada również o powojennych losach niektórych swoich krewnych oraz o polowaniach z hartami, w których uczestniczył. Twierdzi, że w chwili udzielania wywiadu był zapewne jedną z ostatnich osób w kraju, które miały okazję wziąć udział w tej niezwykle brutalnej, ale i elitarnej rozrywce.
Aleksander Małachowski (1924–2004) był politykiem, publicystą, działaczem opozycji w okresie PRL i posłem na Sejm. Ukończył prawo i socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował jako dziennikarz zajmujący się reportażem literackim i publicystyką kulturalną – w 1956 roku założył pismo Ruchu Rad Robotniczych „Fakty”. Pracował w redakcjach „Współczesności”, „Kultury” i „Przeglądu”, pracował również w radiu i telewizji, , dla której współtworzył niezwykle popularne cykle Telewizja nocą i Rozmowy o cierpieniu. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, honorowym przewodniczącym Unii Pracy oraz, w latach 1998–2003, prezesem zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, po przełomie 1989 roku czterokrotnie zasiadał w Sejmie, w latach 1993–1997 pełniąc funkcję jego wicemarszałka. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest Aleksandrowi Małachowskiemu. Wspomnienia Witolda Zalewskiego zostały nagrane w 2001 roku i wyemitowane przez Polskie Radio w 2010 roku.
ilustracja: fot. Helder da Rocha, Flickr, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus