Agnieszka Holland | Zapiski ze współczesności | 4/5
W kolejnej
odsłonie cyklu reżyserka opowiada o tym, jak funkcjonowała przez pierwsze lata
w Paryżu, a także jak wyglądało polskie artystyczne środowisko emigracyjne. Wspomina
trudy związane z realizacją pierwszych filmów za granicą: Gorzkich żniw i Zabić księdza.
Mówi również o poczuciu obcości i samotności w Paryżu i niezwykle bolesnym
procesie wykorzeniania i tęsknoty za Polską. Opowiada także, dlaczego po upadku komunizmu zdecydowała
się na pozostanie za granicą.
Agnieszka Holland (ur. 1948 w Warszawie) jest polską reżyserką i scenarzystką, od lat mieszka i pracuje w Europie Zachodniej i USA. Skończyła Wydział Reżyserii na praskiej FAMU, karierę rozpoczęła jako asystentka reżysera przy filmie Krzysztofa Zanussiego Iluminacja. Należała do kierowanego przez Andrzeja Wajdę Zespołu Realizatorów Filmowych „X”. Była trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za Gorzkie żniwa, w 1991 roku w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za Europa, Europa oraz w 2012 roku, ponownie w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, za W ciemności. Za film Całkowite zaćmienie z Leonardem DiCaprio w roli głównej została nominowana do nagrody Złota Muszla w San Sebastian. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej, od 2008 roku przewodniczy Polskiej Akademii Filmowej. Jej córka, Kasia Adamik, jest również reżyserką. W 2009 roku razem wyreżyserowały obraz Janosik. Prawdziwa historia.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Agnieszka Holland.
Fotografia: Agnieszka Holland, fot. Malwina Toczek
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus