• TRWA TRANSMISJA tematy tygodnia TRWA TRANSMISJA Dokumentalny seans z cyklu Teraz-wtedy. Polska Szkoła Dokumentu wyjątkowo online w Ninatece! Od 19:00 oglądamy głośny dokument Grzegorza Paprzyckiego „Mój kraj taki piękny”, o 19:30 przenosimy się na spotkanie z reżyserem filmu prowadzone na żywo na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 na Facebooku, a od 20:15 zaczynamy seans dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego „Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas”. Jeżeli film się nie wyświetla, prosimy o wejście przez link: https://ninateka.pl/film/robotnicy-1971-nic-o-nas-bez-nas-krzysztof-kieslowski
 • 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece tematy tygodnia 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece Festiwal w Ninatece odbędzie się od 16 do 22 listopada. Pokażemy 19 filmów, w tym najnowsze produkcje izraelskie, niemieckie, australijskie, francuskie, amerykańskie i polskie prezentowane na największych festiwalach żydowskich na świecie. W programie m.in. filmy wybitnego izraelskiego twórcy Aviego Neshera –„Poprzednie życie”, „Sekrety”, dokumenty Jascha Hannovera – „Rytuały miłosne w Izraelu” oraz „Wojna Hollywoodu”, „W Twoich oczach” – ujawniający mniej znane aspekty życia czworga youtuberów oraz spektakl „Dzień gniewu” na podstawie tekstu Romana Brandstaettera,. Cały program znajduje się w wydarzeniu na Facebooku i na stronie festiwalu.
 • Digital Cultures: Przyszłości wyobrażone tematy tygodnia Digital Cultures: Przyszłości wyobrażone Już 17 października zaczynamy pokazy filmowe w ramach Festiwalu Digital Cultures. Tegoroczna edycja pod hasłem „Imagined Futures” to pretekst do przywołania intrygujących, polskich filmów science-fiction, ale także przegląd dokumentów i dzieł sztuki m.in. o współczesnych lękach, technologiach, ekologii i tytułowych wyobrażeniach o przyszłości. Pierwszego dnia pokazujemy znakomity „Photon” (reż. Norman Leto), „Rybę” (reż. Jonathas de Andrade) oraz „Finding Fanon III” (reż. Larry Achiampong i David Blandy). Filmy będą dostępne przez 48 godzin, przy czym codziennie będą się pojawiać kolejne. Specjalne pokazy będzie można oglądać do 26 października.
 • Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece tematy tygodnia Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece Od 1 do 10 października w Ninatece odbywa się Kino Festiwalu Przemiany, a w nim garść świetnych tytułów do zobaczenia: głośne dokumenty, w tym m.in. „Antropocen: epoka człowieka”, „Bez tytułu”, „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ”, „The Wolfpack”, „Davos. Centrum świata” oraz film fabularny Michaela Hanekego „Siódmy kontynent”. To tylko niektóre nasze propozycje. Wszystkie szczegóły i harmonogram znajdziecie na naszym Facebooku.
 • Gutek Film w Ninatece tematy tygodnia Gutek Film w Ninatece Przewrotny, gorzko-zabawny „Frank” Lenny'ego Abrahamsona z Michaelem Fassbenderem, Domhnallem Gleesonem i Maggie Gyllenhaal w rolach głównych to ostatnia nasza propozycja w ramach wakacyjnej akcji „Gutek Film w Ninatece”. Film w przewrotny sposób stawia pytania o definicje sztuki, jej cel i granice. Dla głównego bohatera jest ona przede wszystkim metodą na zdobycie uwagi i uznania otoczenia – wirtualnych znajomych i pozostałych członków zespołu, a także jedyną ucieczką przed przeciętnością.
 • Warszawa Singera: Marcel Łoziński w Ninatece tematy tygodnia Warszawa Singera: Marcel Łoziński w Ninatece Rozpoczął się VII Festiwal Warszawa Singera, a w ramach wydarzenia zapraszamy na wyjątkowy przegląd online filmów dokumentalnych Marcela Łozińskiego. Z okazji 80-tych urodzin reżysera zaprezentujemy aż 15 tytułów, wśród których znajdą się zarówno te, które zadomowiły się już na naszej stronie, jak i tytuły dostępne czasowo, od 22 sierpnia do 22 września, m.in. „Siedmiu Żydów z mojej klasy”, „Świadkowie” czy „Pamiętam”
 • Fascynujące archiwa w filmach dokumentalnych tematy tygodnia Fascynujące archiwa w filmach dokumentalnych Film dokumentalny zawsze chętnie sięgał po archiwa, a dziś czyni to jeszcze częściej. Powstają filmy składające się wyłącznie z odszukanych zdjęć, listów, fragmentów nakręconych niegdyś filmów czy nagranych audycji („1989”, „Jeden dzień w PRL”); unikatowe archiwa rodzinne stają się istotną częścią filmowych życiorysów („Komeda – muzyczne ścieżki życia”, „Młynarski. Piosenka finałowa”); bywa i tak, że cały film skonstruowany jest wokół 7-sekundowego ujęcia nakręconego przez kronikarza („Usłyszcie mój krzyk”) albo dokument staje się analizą archiwów propagandowych („Niedokończony film”).
 • Dokumenty w Ninatece tematy tygodnia Dokumenty w Ninatece Dokument w naszych zbiorach zajmuje szczególne miejsce. W Ninatece znajdziecie już prawie 400 tytułów – zarówno twórczość klasyków tego gatunku, w tym Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Mari Zmarz-Koczanowicz, jak i dokumentalistów debiutujących później. Wśród głośnych dokumentów ostatniej dekady koniecznie zobaczcie: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Braci” Wojciecha Staronia, „Over the limit” Marty Prus, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Universam Grochów” Tomasza Knittla i wiele innych.
 • Millennium Docs Against Gravity w Ninatece tematy tygodnia Millennium Docs Against Gravity w Ninatece Co roku, zaraz po majówce, szykujemy się na wielką ucztę z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. Od 8 do 18 maja w Ninatece 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Kraina miodu”, „Twarze, plaże”, „Książę i dybuk”, „Genesis 2.0”, „Niemiecki życiorys”, „Sól Ziemi”, „Stroiciel Himalajów”, „Niezwykła propozycja”, „Świadkowie Putina” i wiele innych.
 • Dokument w Ninatece tematy tygodnia Dokument w Ninatece Przypominamy zwycięzców Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” i filmy nominowane w tej sekcji od początku jej istnienia. Na stronie znajdziecie między innymi „Młynarski. Piosenka finałowa” Alicji Albrecht, „Over the limit” Marty Prus, „Fuck for Forest” Michała Marczaka, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Aktorkę” Kingi Dębskiej, „Braci” Wojciecha Staronia, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej czy „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego.
 • Przegląd filmów z Mają Komorowską tematy tygodnia Przegląd filmów z Mają Komorowską W tym roku Maja Komorowska została nagrodzona Orłem za Osiągnięcia Życia. Od 23 do 30 kwietnia w Ninatece trwa przegląd filmów z udziałem laureatki. Aktorka osobiście wybrała udostępniane tytuły: „Wesele” i „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy oraz „Za ścianą”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”, „Życie rodzinne” i „Bilans kwartalny” Krzysztofa Zanussiego. Do przeglądu zostały dołączone fragment ceremonii z momentem wręczenia nagrody Mai Komorowskiej oraz specjalne wydanie „Aktualności Filmowych” CANAL+. Zapraszamy!
 • Filmowa podróż sentymentalna tematy tygodnia Filmowa podróż sentymentalna Ninateka zaprasza widzów w sentymentalną podróż z filmami fabularnymi nagrodzonymi na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych. Przez cały kwiecień udostępniamy: „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „Performera” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, „Tatarak” Andrzeja Wajdy oraz „Ki ” Leszka Dawida.
 • Książki czytane tematy tygodnia Książki czytane Jeżeli nie potraficie wyobrazić sobie kwarantanny bez dobrej książki, dobrze trafiliście. Dla tych, którzy pragną nadrobić zaległości czytelnicze mamy kilka głośnych pozycji, od klasyki: Bułhakowa, Hłaski i Konwickiego, po współczesne tytuły, takich autorów jak Stasiuk, Masłowska, Twardoch czy Dehnel. Niebanalne teksty w interpretacjach czołowych polskich aktorów czekają w Ninatece. Zakładajcie słuchawki, czas na książkę!
 • Klasyka fabularna w Ninatece tematy tygodnia Klasyka fabularna w Ninatece „Zaklęte rewiry”, „Zazdrość i medycyna” i „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” Janusza Majewskiego, „Szpital przemienia” Edwarda Żebrowskiego, czy „Zmory” oraz „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego – wszystkie te filmy wpisały się w historię polskiego kina. Chociaż w latach swoich premier nie miały szans gościć na kinowych ekranach zbyt długo, w Ninatece z przyjemnością wracamy do uznanych polskich dzieł fabularnych i udostępniamy ich – w większości już – zrekonstruowane wersje.
 • Teatr Kostiumowy tematy tygodnia Teatr Kostiumowy W kinematografii istnieje taki gatunek jak „film kostiumowy”, ale czy istnieje „teatr kostiumowy”? Naszym zdaniem tak. Są przedstawienia, w których realia epoki zachwycają i niejako pozwalają widzowi podróżować w czasie – z Czechowem, Fredrą i Josephem Conradem – albo wyruszyć do imperialnej Rosji. Zapraszamy na spektakle „Damy i huzary”, „Trzy Siostry”, „Wiśniowy Sad”, „Spiskowcy” oraz „Listy z Rosji”!
 • Postać tygodnia: Janusz Gajos tematy tygodnia Postać tygodnia: Janusz Gajos Do szkoły aktorskiej zdawał cztery razy. Kiedy zagrał jasnowłosego czołgistę Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”, wiele wskazywało na to, że ta studencka rola okaże się najważniejszą w jego karierze. Swoją aktorską klasą zadziwił jednak wszystkich jeszcze nie raz, poczynając od spektaklu „Opowieści Hollywoodu” Kutza, który uznaje za kamień milowy w swoim dorobku, poprzez wybitny duet z Radziwiłłowiczem w „Saksofonie”, a kończąc na głośnej sztuce „Udręka życia”, w której towarzyszy mu Anna Seniuk.
 • Zostań w domu z Ninateką tematy tygodnia Zostań w domu z Ninateką Kino, teatr oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu? Ninateka cały czas publikuje dla was nowości, jak zawsze za darmo, bez reklam oraz bez konieczności rejestracji. Obserwujcie nasz profil na Facebooku oraz zajrzyjcie do zakładki „polecane” w katalogu. Zapraszamy!
 • Nowa fala polskiego jazzu tematy tygodnia Nowa fala polskiego jazzu Polscy jazzmani latami podbijali kluby, sceny i wytwórnie na całym świecie. Po dokonaniach klasyków polskiego jazzu wzrasta nowa fala – coraz częściej z domieszką elektroniki, folku i hip-hopu. Wielkie legendy doczekały się godnych następców. W Ninatece zobaczycie klasykę gatunku – koncerty Stańki, Namysłowskiego, ale i odkryjecie młodych twórców między innymi zespół EABS, Franka Pospieszalskiego, Kubę Kapsę i innych.
 • W oczekiwaniu na zimę tematy tygodnia W oczekiwaniu na zimę W oczekiwaniu na śnieg przypominamy, jak prawdziwa zima wyglądała kiedyś. Rok 1958, szalony zjazd w Tatrach do muzyki ilustracyjnej Wojciecha Killara. 1959, gwiazdy jazzu i polskiego kina jeżdżą w sztafecie narciarskiej podczas Jazz Campingu na Kalatówkach. 1962, dwóch mężczyzn przemierza na sankach pokryty śniegiem świat, czyli burleskowy film Romana Polańskiego z beztroską muzyką Krzysztofa Komedy. 1980, mistrz narciarstwa Franz Klammer poddawany jest przeróżnym próbom i z niezmiennym uśmiechem na twarzy przeżywa kolejne katastrofy.
 • Młoda proza polska tematy tygodnia Młoda proza polska Dorota Masłowska napisała „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, przygotowując się do matury, Dominika Słowik debiutowała zaś powieścią „Atlas: Doppelganger”, mając zaledwie 26 lat. Dokładnie w tym samym wieku był Jacek Dehnel, kiedy opublikowano „Lalę”. O tym, że młodzi potrafią pisać niezwykle dojrzałe powieści można się przekonać, słuchając naszego subiektywnego wyboru książek mówionych. Zapraszamy!
 • Lista przebojów 2019 tematy tygodnia Lista przebojów 2019 Które materiały cieszyły się popularnością w 2019 roku? W tym roku na naszej liście TOP 5 zupełnie nowe tytuły. Wśród dokumentów najczęściej wybierane były „Szwedzka teoria miłości” Erika Gandiniego oraz „Sztuka wolności” Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty, zaś wśród spektakli: „Makbet” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Najchętniej odtwarzaną fabułą okazuje się „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, a najczęściej słuchanym koncertem wspaniały występ Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Szczęśliwego Nowego Roku!
 • Krzysztof Kieślowski w Ninatece tematy tygodnia Krzysztof Kieślowski w Ninatece W tym miesiącu mija 30 lat od premiery telewizyjnego „Dekalogu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Przypominamy zarejestrowaną serię spotkań właśnie o „Dekalogu”, jak i kilka dzieł, do których zawsze warto powrócić – krótkometrażowe dokumenty „Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Siedem kobiet w różnym wieku” i etiudy: „Urząd”, „Tramwaj” oraz „Koncert życzeń”. Premierowo w Ninatece pokazujemy także „Krzysztof Kieślowski: I’m so, so…” – wywiad-rzekę z artystą.
 • Mikołajki z Gapiszonem tematy tygodnia Mikołajki z Gapiszonem Minęło już ponad 50 lat odkąd sympatyczny chłopiec w czapeczce w paski pojawił się po raz pierwszy w telewizyjnych wieczorynkach. Z okazji Mikołajek w Ninatece pojawiły się wszystkie odcinki zabawnej i pięknie narysowanej bajki pt. „Przygody Gapiszona”. Jej bohater wciąż wpada w tarapaty: podczas wędkowania, na obozie harcerskim, z groźnymi zwierzętami w cyrku. Raz jest ogrodnikiem, raz fotografem, a jak trzeba – to nawet kucharzem. Zapraszamy małych i dużych!
 • REKOMENDACJE REŻYSERÓW tematy tygodnia REKOMENDACJE REŻYSERÓW W tym tygodniu filmy dokumentalne z naszych zbiorów poleca Aneta Kopacz, reżyserka filmu „Joanna”. Wśród tytułów: premierowo w Ninatece „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Syberyjska lekcja”, „Argentyńska lekcja”, „Na chwilę” – piękne wizualnie i nastrojowe filmy Wojciecha Staronia, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, czyli uniwersalny film o sile pasji i przyjaźni oraz „Szwedzka teoria miłości” Erika Gandiniego – wnikliwa analiza skandynawskiego społeczeństwa. Zapraszamy!
 • POSTAĆ TYGODNIA: Anna Seniuk tematy tygodnia POSTAĆ TYGODNIA: Anna Seniuk „Nietypowa baba jestem” – mówi o sobie Anna Seniuk, która w tym tygodniu obchodzi urodziny. A my przypominamy jej wspaniałe i różnorodne role w spektaklach Teatru Telewizji: „Trąd w pałacu sprawiedliwości” w reżyserii Gustawa Holoubka, „Poskromienie złośnicy” Zygmunta Hübnera, „Kosmos” Jerzego Jarockiego i „Udręka życia” Jana Englerta. W programie „Niedziela z… ” o aktorce opowiadają Jan Peszek, Maciej Wojtyszko, Jan Nowicki i jej córka Magdalena Małecka-Wippich.
 • Filmy z muzyką Komedy tematy tygodnia Filmy z muzyką Komedy „Komeda wyróżniał się nowoczesnością, stylem i odrzuceniem tradycyjnego jazzu” – mówił o nim Roman Polański. Autor słynnej „Kołysanki Rosemary” zrobił błyskotliwą karierę nie tylko w Hollywood – w Polsce współpracował z Hoffmanem, Morgensternem czy Etlerem, występował też jako artysta estradowy, co dokumentuje film „Jazz in Poland”. Oprócz samych filmów z muzyką Komedy prezentujemy dokument o barwnym życiu muzyka. Jest w czym wybierać!
 • Włącz teatr! tematy tygodnia Włącz teatr! W październiku inaugurujemy sezon teatralny – w ramach akcji Włącz teatr! w każdy czwartek o godz. 20:00 odbywają się transmisje spektakli, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród widzów. 31 października zapraszamy na ostatnią odsłonę cyklu – „Iluzje” w reż. Agnieszki Glińskiej na postawie tekstu Iwana Wyrypajewa. Przez cały miesiąc przypominamy również tytuły, które na co dzień znajdują się w naszych zbiorach. Na Facebooku Ninateki publikowane są ciekawostki i hasła związane z teatrem. Zapraszamy!
 • Teatr Telewizji tematy tygodnia Teatr Telewizji Największa scena w Polsce, na którą trafiają najlepsze przedstawienia teatralne, a zarazem samodzielny teatr, kreujący nowe zjawiska i eksperymentujący z formą. Miejsce spotkań mistrzów i młodych talentów. Polecamy m.in. brawurową inscenizację „Dam i huzarów” Krystyny Jandy, teatralno-filmowe „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny oraz „H.” Jana Klaty, który Szekspirowskiego „Hamleta” wystawił w scenerii Stoczni Gdańskiej.
 • Opowiadania do słuchania tematy tygodnia Opowiadania do słuchania Opowiadania dostępne w Ninatece to doskonały dowód na to, że w krótkiej formie można zmieścić naprawdę dużo treści. Polecamy mistrzów tego gatunku – Sławomira Mrożka, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Antoniego Czechowa, Stefana Grabińskiego oraz Ferdynanda Goetela. Szczególnie, że czytają je dla was najlepsi lektorzy tacy, jak Marian Opania i Adam Ferency. Zapraszamy!
 • Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski tematy tygodnia Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski „Byliśmy kompletnie różni, uzupełnialiśmy się w przedziwny sposób” – mówił Jerzy Hoffman o swojej współpracy z Edwardem Skórzewskim. To z nim zrealizował swoje pierwsze filmy dokumentalne, a później – również pierwsze dzieła fabularne. W dorobku słynnego duetu znajduje się w sumie aż 30 filmów. Ninateka prezentuje najciekawsze z nich: trzy wnikliwe, nagradzane dokumenty, „Gaudeamus”, „Pamiątkę z Kalwarii” i „Dwa oblicza Boga”, a także polski western „Prawo i pięść” oraz komedię sensacyjną „Gangsterzy i filantropi”. Zapraszamy!