• FINA lab| Magiczne filmy z Magisto biogramy FINA lab| Magiczne filmy z Magisto Uczestnicy rozwiną umiejętności praktycznego wykorzystywania poznanych programów i aplikacji. Zostaną zapoznani z prawami autorskimi i pokrewnymi (licencja Creative Commons). Stworzą z samodzielnie nagranych filmików proste kolaże wideo za pomocą aplikacji webowej Magisto.
 • FINA lab| Ile waży informacja? Nośniki informacji biogramy FINA lab| Ile waży informacja? Nośniki informacji Wspólnie zastanowimy się, dlaczego dla ludzi tak ważne było i jest „przenoszenie” informacji, dlaczego znaczenie mają szybkość ich dotarcia do innego miejsca i ich dokładność? Dzieci odbędą podróż w czasie i przyjrzą się, jak ich przodkowie radzili sobie bez listy kontaktów w telefonie komórkowym, bez pendrivów, zobaczą jak zmieniały się nośniki informacji – od kamiennych tablic, papirusów, książek, po dyskietki, kasety VHS i magnetofonowe, płyty analogowe.
 • CZYTAJ KULTURĘ! | Zbrodnia w kulturze biogramy CZYTAJ KULTURĘ! | Zbrodnia w kulturze W jaki sposób problematyka zbrodni funkcjonuje w różnych tekstach kultury (np. w literaturze, malarstwie, filmie, muzyce etc.)? Co współcześnie możemy uznać za zbrodnię? Dlaczego zbrodnie tak mocno nas fascynują, a zbrodniarze / seryjni mordercy / zwyrodnialcy bardzo często stają się bohaterami kultury popularnej?
 • CZYTAJ KULTURĘ! | Wolność w kulturze biogramy CZYTAJ KULTURĘ! | Wolność w kulturze W jaki sposób motyw wolności funkcjonuje w różnych tekstach wolności (m.in. w literaturze, malarstwie, rzeźbie, filmie etc.)? Co oznacza być wolnym? Czy wolność może mieć swoje granice?
 • CZYTAJ KULTURĘ! | Śmierć w kulturze biogramy CZYTAJ KULTURĘ! | Śmierć w kulturze W jakie sposób motyw śmierci i umierania funkcjonuje w różnych tekstach kultury (w malarstwie, literaturze, filmie etc.)? W jakiś sposób kultura (popularna) może wpływać na nasze postrzeganie śmierci i umierania?
 • Zbigniew Warpechowski biogramy Zbigniew Warpechowski Jest performerem, malarzem, poetą i autorem licznych tekstów o performance. Urodził się w Płoskach na Wołyniu w 1938 roku. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej (1956-1962) oraz na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1964-65). Początkowo w swojej pracy artystycznej zajął się malarstwem figuratywnym (1962-1969), do którego dołączyła poezja (1965-1967) i wreszcie performance.
 • Krzysztof Wodiczko biogramy Krzysztof Wodiczko Realizacje Krzysztofa Wodiczki pokazują zazwyczaj pęknięcia w oficjalnych dyskursach polityczno-społecznych, uwidaczniają problemy przemilczane, ukrywane czy po prostu szerzej opinii publicznej nie znane. Artysta wydobywa na światło dzienne to, co drażni, niepokoi i budzi obawy, dlatego zaliczany bywa czasem do nurtu polskiej sztuki krytycznej. Poprzez swoje prace stara się oddać głos ludziom wykluczonym z oficjalnego dyskursu: bezdomnym, imigrantom, weteranom wojennym, kobietom.
 • Jerzy Bereś biogramy Jerzy Bereś Był rzeźbiarzem, autorem akcji, ale przede wszystkim performerem (1930-2012). Urodził się w Nowym Sączu. Studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1948-1950), gdzie obronił dyplom pod okiem Xawerego Dunikowskiego (1956).
 • Irena Kamieńska biogramy Irena Kamieńska Uważam, że w tych filmach obecny jest pewien rodzaj obserwacji polegający na widzeniu detalu, szczegółu, pewien rodzaj stosunku do bohaterek, który te filmy odróżnia od innych...
 • Ursula Von Rydingsvard biogramy Ursula Von Rydingsvard Ursula von Rydingsvard jest artystką znaną głównie ze swoich monumentalnych rzeźb w przestrzeni publicznej. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach na świecie, szczególnie licznie zaś w Nowym Yorku (m.in. w Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Brooklyn Museum, Walker Art Center). Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
 • Łukasz Jastrubczak i Krzysztof Kaczmarek biogramy Łukasz Jastrubczak i Krzysztof Kaczmarek Grupa Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek powstała w 2010 roku z inicjatywy Łukasza Jastrubczaka i Krzysztofa Kaczmarka. Artyści pracują w różnych mediach, tworzą m.in. wideoperformance, filmy, obiekty przestrzenne i kompozycje dźwiękowe.
 • Grzegorz Łoznikow biogramy Grzegorz Łoznikow Urodził się w 1987 roku w Jeleniej Górze. W obszarze jego zainteresowań znajduje się rysunek, kolaż, rzeźba, instalacje oraz wideo. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Cieplicach (2007), obecnie przygotowuje dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku rzeźby.
 • Zuzanna Janin biogramy Zuzanna Janin Zuzanna Janin jest artystką sztuk wizualnych, pracuje w takich technikach czy obszarach jak rzeźba, instalacja, rysunek czy wideo. Interesuje ją zwykle temat pamięci, zapamiętywania, miejsca i powiązanego z nimi zagadnienia tożsamości. Zuzanna Janin urodziła się w 1961 roku (niektóre źródła podają, że w 1964 lub 1967) w Warszawie, jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, współzałożycielką Galerii lokal_30. Obecnie przygotowuje doktorat na Wydziale Mediów ASP w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.
 • Janusz Bąkowski biogramy Janusz Bąkowski Fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, autor eksperymentalnych działań w technice wideo. Jeden z inicjatorów i współtwórców Małej Galerii w Warszawie. Wystawa jego prac pt. Kwadrat w październiku 1977 roku zainaugurowała działalność tego miejsca. Członek ZPAF od 1970 roku.
 • Karolina Breguła biogramy Karolina Breguła Urodziła się w 1979 roku w Strumieniu. Jest artystką multimedialną, autorką instalacji, happeningów, wideo oraz fotografii. Jej twórczość podejmuje tematy różnorodności i napięć, które pojawiają się na styku różnych kultur i społeczności.
 • Maciej Domański biogramy Maciej Domański Maciej Domański (ur. 1981 w Warszawie) jest absolwentem Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkołę Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Czynnie zajmuje się dokumentem, grafiką, wideoklipami, videoartem, produkcją muzyki oraz poszukiwaniem nowych form wyrazu w przestrzeni obrazu i dźwięku.
 • Małgorzata Goliszewska biogramy Małgorzata Goliszewska Małgorzata Goliszewska (ur. 1985) jest absolwentką Multimedialnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wcześniej studiowała filmoznawstwo i grafikę. Interesuje ją badanie i poszerzanie granic dokumentu oraz bezpośrednia praca z drugim człowiekiem.
 • Zbigniew Rybczyński biogramy Zbigniew Rybczyński Polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, laureat Oscara. Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmów eksperymentalnych i animowanych.
 • Janusz Bałdyga biogramy Janusz Bałdyga Janusz Bałdyga urodził się w 1954 roku w Lublinie. W 1979 roku ukończył Wydział Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest artystą performance, ale zajmuje się też rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Interesuje go również warsztat performance i jego edukacyjny wymiar. Swoje działania często przenosi do przestrzeni publicznej.
 • Czesław Miłosz biogramy Czesław Miłosz „Nie mówię, że moje życie układało się w taki sposób, że skargi nie byłyby usprawiedliwione. Ale jednak myślę, że moja poezja jest, pomimo wszystko, afirmatywna.”
 • Krzysztof Globisz biogramy Krzysztof Globisz „Dla mnie aktor nie powinien mieć żadnej twarzy, chyba że prywatnie. Idealnych aktorów nie pamięta się z ulicy, lecz ze sceny, ekranu. Aktor powinien być jak samuraj. Nie lansuje się publicznie, bo nie chce się zdradzić.”
 • Tadeusz Różewicz biogramy Tadeusz Różewicz Prekursor awangardy w poezji i dramacie, nowator, choć silnie odnoszący się do tradycji romantycznej. Twórca niezależny, wielki samotnik przekonany o misji artysty pojmowanej jako stan wewnętrznego skupienia.
 • Jerzy Grzegorzewski biogramy Jerzy Grzegorzewski Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej pisał o nim: „Dla tradycjonalistów był zbyt awangardowy, dla awangardystów – zbyt tradycyjny”. Był jednym z najwybitniejszych reżyserów teatralnych swojego pokolenia.
 • Grzegorz Jarzyna biogramy Grzegorz Jarzyna Interesuje mnie to, co jest pomiędzy ideą a rzeczywistością, pomiędzy koncepcją a kreacją, pomiędzy światłem a cieniem. Wszystko to, co jest, jest pomiędzy....
 • Krzysztof Warlikowski biogramy Krzysztof Warlikowski

  Teatr funkcjonował, a nawet funkcjonuje częściowo do dzisiaj jako piece bien faite. I to nie tylko wśród reżyserów, ale także aktorów. Mnie to nie dotyczy, ja uciekłem od tej konwencji i wytworzyłem własną, którą też każdym kolejnym spektaklem próbuję rozbijać...

 • Julian Antonisz biogramy Julian Antonisz Antonisz kojarzy się automatycznie z dwoma rzeczami: po pierwsze z animacją non-camerową, tworzoną bez wykorzystania procesów optyczno-fotograficznych, bezpośrednio na taśmie filmowej; po drugie – z kultową parodią filmu oświatowego Jak działa jamniczek, przedstawiającą „działanie” ukazanego jak maszyna psa tytułowej rasy.
 • Dorota Buczkowska biogramy Dorota Buczkowska „Dorota Buczkowska w swojej twórczości grzęźnie w domu-ciele. Zagląda pod dywany, do schowków, szuflad. Śledzi plątaniny rur i kabli. Przeszukuje każde zakurzone pomieszczenie. Sięgając po materiały przywołujące elastyczność i miękkość – takie jak folie, sztuczna mgła, wosk, wełna – portretuje napotkane w domu-ciele przedmioty. Skupia się na obiegu substancji, na cieknięciu, na napełnianiu, na zmianach stanu skupienia. Przeczuwa, że ożywiający dom-ciało ruch może ustać w każdej chwili” – tak pisała o artystce w Dwutygodniku Marta Lisok.
 • Zbigniew Libera biogramy Zbigniew Libera Trudno wymienić i zdefiniować wszystkie techniki i formy jego pracy artystycznej, ale na pewno znajdziemy wśród nich fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki. Realizacje artysty to przewrotne gry z kodami kultury, często uznawane za kontrowersyjne, a Zbigniew Libera określany bywa mianem twórcy nurtu sztuki krytycznej.
 • Teresa Murak biogramy Teresa Murak Rzeźbiarka, autorka instalacji, akcji, rysunków i obiektów. Bliskie są jej performance i sztuka ziemi. Jest jedną z czołowych przedstawicielek neoawangardy. Urodziła się w 1949 roku w Kiełczewicach. Absolwentka warszawskiej Akadami Sztuk Pięknych (1976). W swoich pracach bardzo często wykorzystuje motyw rzeżuchy – zarówno poprzez ziarna, jak i same rośliny.
 • Zofia Chomętowska biogramy Zofia Chomętowska Jedna z najważniejszych i najbardziej aktywnych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Należała do czołówki polskich twórców dostrzegających możliwości aparatu małoobrazkowego.