• TRWA TRANSMISJA tematy tygodnia TRWA TRANSMISJA Dokumentalny seans z cyklu Teraz-wtedy. Polska Szkoła Dokumentu wyjątkowo online w Ninatece! Od 19:00 oglądamy głośny dokument Grzegorza Paprzyckiego „Mój kraj taki piękny”, o 19:30 przenosimy się na spotkanie z reżyserem filmu prowadzone na żywo na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 na Facebooku, a od 20:15 zaczynamy seans dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego „Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas”. Jeżeli film się nie wyświetla, prosimy o wejście przez link: https://ninateka.pl/film/robotnicy-1971-nic-o-nas-bez-nas-krzysztof-kieslowski
 • 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece tematy tygodnia 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece Festiwal w Ninatece odbędzie się od 16 do 22 listopada. Pokażemy 19 filmów, w tym najnowsze produkcje izraelskie, niemieckie, australijskie, francuskie, amerykańskie i polskie prezentowane na największych festiwalach żydowskich na świecie. W programie m.in. filmy wybitnego izraelskiego twórcy Aviego Neshera –„Poprzednie życie”, „Sekrety”, dokumenty Jascha Hannovera – „Rytuały miłosne w Izraelu” oraz „Wojna Hollywoodu”, „W Twoich oczach” – ujawniający mniej znane aspekty życia czworga youtuberów oraz spektakl „Dzień gniewu” na podstawie tekstu Romana Brandstaettera,. Cały program znajduje się w wydarzeniu na Facebooku i na stronie festiwalu.
 • Digital Cultures: Przyszłości wyobrażone tematy tygodnia Digital Cultures: Przyszłości wyobrażone Już 17 października zaczynamy pokazy filmowe w ramach Festiwalu Digital Cultures. Tegoroczna edycja pod hasłem „Imagined Futures” to pretekst do przywołania intrygujących, polskich filmów science-fiction, ale także przegląd dokumentów i dzieł sztuki m.in. o współczesnych lękach, technologiach, ekologii i tytułowych wyobrażeniach o przyszłości. Pierwszego dnia pokazujemy znakomity „Photon” (reż. Norman Leto), „Rybę” (reż. Jonathas de Andrade) oraz „Finding Fanon III” (reż. Larry Achiampong i David Blandy). Filmy będą dostępne przez 48 godzin, przy czym codziennie będą się pojawiać kolejne. Specjalne pokazy będzie można oglądać do 26 października.
 • Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece tematy tygodnia Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece Od 1 do 10 października w Ninatece odbywa się Kino Festiwalu Przemiany, a w nim garść świetnych tytułów do zobaczenia: głośne dokumenty, w tym m.in. „Antropocen: epoka człowieka”, „Bez tytułu”, „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ”, „The Wolfpack”, „Davos. Centrum świata” oraz film fabularny Michaela Hanekego „Siódmy kontynent”. To tylko niektóre nasze propozycje. Wszystkie szczegóły i harmonogram znajdziecie na naszym Facebooku.
 • Gutek Film w Ninatece tematy tygodnia Gutek Film w Ninatece Przewrotny, gorzko-zabawny „Frank” Lenny'ego Abrahamsona z Michaelem Fassbenderem, Domhnallem Gleesonem i Maggie Gyllenhaal w rolach głównych to ostatnia nasza propozycja w ramach wakacyjnej akcji „Gutek Film w Ninatece”. Film w przewrotny sposób stawia pytania o definicje sztuki, jej cel i granice. Dla głównego bohatera jest ona przede wszystkim metodą na zdobycie uwagi i uznania otoczenia – wirtualnych znajomych i pozostałych członków zespołu, a także jedyną ucieczką przed przeciętnością.
 • Warszawa Singera: Marcel Łoziński w Ninatece tematy tygodnia Warszawa Singera: Marcel Łoziński w Ninatece Rozpoczął się VII Festiwal Warszawa Singera, a w ramach wydarzenia zapraszamy na wyjątkowy przegląd online filmów dokumentalnych Marcela Łozińskiego. Z okazji 80-tych urodzin reżysera zaprezentujemy aż 15 tytułów, wśród których znajdą się zarówno te, które zadomowiły się już na naszej stronie, jak i tytuły dostępne czasowo, od 22 sierpnia do 22 września, m.in. „Siedmiu Żydów z mojej klasy”, „Świadkowie” czy „Pamiętam”
 • Nie tylko Art - deco | Herosi Niepodległej #2 scenariusze lekcji Nie tylko Art - deco | Herosi Niepodległej #2 Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć multimedialne prezentacje z pomocą bezpłatnej aplikacji Google Slides. Następnie w grupach stworzą multimedialną prezentację- prezentującą twórczość artystki lub artysty z okresu międzywojnia.
 • Trendy i mody dwudziestolecia | Herosi Niepodległej #5 scenariusze lekcji Trendy i mody dwudziestolecia | Herosi Niepodległej #5 Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z popularnymi w dwudziestoleciu tematami tj: uroda, kulinaria, czytelnictwo, zakupy, spirytyzm, moda, wyścigi konne, rauty itp. Wiedzę zdobędą samodzielnie eksplorując archiwa FINA i treści dostępne na portalu biogramy.pl. Następnie stworzą wspólną tablicę, gdzie umieszczą najciekawsze ich zdaniem informacje. Powstanie wspólne dzieło składające się z ciekawostek dwudziestolecia - efekt pracy całej klasy.
 • Rozrywka, czyli co zamiast TV? Tworzymy strony www | Herosi Niepodległej #4 scenariusze lekcji Rozrywka, czyli co zamiast TV? Tworzymy strony www | Herosi Niepodległej #4 Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z kinem, teatrem i muzyką polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć profesjonalnie wyglądające strony www. Następnie w grupach stworzą wizytówkę online, promującą twórczość wylosowanej postaci.
 • Globtroterzy - podróżnicy 20-lecia | Herosi Niepodległej #3 scenariusze lekcji Globtroterzy - podróżnicy 20-lecia | Herosi Niepodległej #3 Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci najsłynniejszych polskich podróżników i etnografów okresu międzywojnia na podstawie archiwów FINA i portalu biogramy.pl. Stworzą multimedialne mapy, na których umieszczą trasy podróży albo najważniejsze miejsca, które odwiedzili wybrani podróżnicy.
 • Kult ciała w międzywojniu. Sylwetki polskich sportowców | Herosi Niepodległej #1 scenariusze lekcji Kult ciała w międzywojniu. Sylwetki polskich sportowców | Herosi Niepodległej #1 Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki polskich sportowców, odnoszących sukcesy w 20-leciu międzywojennym. Następnie wykonają „ruchomy” plakat przedstawiający sylwetkę bohatera, oraz kilka informacji, ciekawostek na jego temat.
 • Wykład online | TikTok i okolice, czyli kto jest kim w socjal mediach scenariusze lekcji Wykład online | TikTok i okolice, czyli kto jest kim w socjal mediach W dyskursie medialnym dotyczącym współczesnej młodzieży chętnie akcentowany jest podział na to, co „cyfrowe” i to, co „rzeczywiste”. Ten, w znaczniej mierze nieadekwatny, język opisu często prowadzi jednak nie tylko do wielu uproszczeń, ale też, i to chyba nawet przede wszystkim, do poważnych nieporozumień – m.in. w kontekście komunikacji w rodzinie czy w szkole. Wyraźną niewspółmierność narzędzi stosowanych do określania codzienności dzisiejszej młodzieży widać doskonale m.in. w narracjach dotyczących jej funkcjonowania w mediach społecznościowych.
 • Wykład online | OK Boomer! Poza stereotypy. Wokół generacji Z scenariusze lekcji Wykład online | OK Boomer! Poza stereotypy. Wokół generacji Z Tematyka wykładu koncentruje się na, tak żywym obecnie, pojęciu generacji Z. Kim są, a kim zdają się być tzw. zetki? Ile jest prawdy, a ile przesady w ich medialnym wizerunku? Czy rzeczywiście to zmiany pokoleniowe są jedynym kluczem do zrozumienia tego, w jaki sposób rozmawia, komunikuje, czy, szerzej, zachowuje się „ta dzisiejsza młodzież”?
 • Wykład online | OK Boomer! Po(d)łączeni! O praktykach medialnych współczesnej młodzieży! scenariusze lekcji Wykład online | OK Boomer! Po(d)łączeni! O praktykach medialnych współczesnej młodzieży! Intensywność korzystania z mediów cyfrowych często bywa powiązana z wiekiem. Co jednak tak naprawdę robią młodzi ludzie każdego dnia przez wiele godzin wpatrując się w ekrany swoich smartfonów? Czy rzeczywiście, jak często nam się zdaje, tracą wtedy czas? Co wówczas oglądają? Czym się zajmują? Z kim rozmawiają? Tematyka drugiego spotkania koncentrować się więc będzie wokół praktyk medialnych charakterystycznych dla współczesnej młodzieży.
 • Fascynujące archiwa w filmach dokumentalnych tematy tygodnia Fascynujące archiwa w filmach dokumentalnych Film dokumentalny zawsze chętnie sięgał po archiwa, a dziś czyni to jeszcze częściej. Powstają filmy składające się wyłącznie z odszukanych zdjęć, listów, fragmentów nakręconych niegdyś filmów czy nagranych audycji („1989”, „Jeden dzień w PRL”); unikatowe archiwa rodzinne stają się istotną częścią filmowych życiorysów („Komeda – muzyczne ścieżki życia”, „Młynarski. Piosenka finałowa”); bywa i tak, że cały film skonstruowany jest wokół 7-sekundowego ujęcia nakręconego przez kronikarza („Usłyszcie mój krzyk”) albo dokument staje się analizą archiwów propagandowych („Niedokończony film”).
 • Dokumenty w Ninatece tematy tygodnia Dokumenty w Ninatece Dokument w naszych zbiorach zajmuje szczególne miejsce. W Ninatece znajdziecie już prawie 400 tytułów – zarówno twórczość klasyków tego gatunku, w tym Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Mari Zmarz-Koczanowicz, jak i dokumentalistów debiutujących później. Wśród głośnych dokumentów ostatniej dekady koniecznie zobaczcie: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Braci” Wojciecha Staronia, „Over the limit” Marty Prus, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Universam Grochów” Tomasza Knittla i wiele innych.
 • Millennium Docs Against Gravity w Ninatece tematy tygodnia Millennium Docs Against Gravity w Ninatece Co roku, zaraz po majówce, szykujemy się na wielką ucztę z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. Od 8 do 18 maja w Ninatece 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Kraina miodu”, „Twarze, plaże”, „Książę i dybuk”, „Genesis 2.0”, „Niemiecki życiorys”, „Sól Ziemi”, „Stroiciel Himalajów”, „Niezwykła propozycja”, „Świadkowie Putina” i wiele innych.
 • Dokument w Ninatece tematy tygodnia Dokument w Ninatece Przypominamy zwycięzców Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” i filmy nominowane w tej sekcji od początku jej istnienia. Na stronie znajdziecie między innymi „Młynarski. Piosenka finałowa” Alicji Albrecht, „Over the limit” Marty Prus, „Fuck for Forest” Michała Marczaka, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Aktorkę” Kingi Dębskiej, „Braci” Wojciecha Staronia, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej czy „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego.
 • Przegląd filmów z Mają Komorowską tematy tygodnia Przegląd filmów z Mają Komorowską W tym roku Maja Komorowska została nagrodzona Orłem za Osiągnięcia Życia. Od 23 do 30 kwietnia w Ninatece trwa przegląd filmów z udziałem laureatki. Aktorka osobiście wybrała udostępniane tytuły: „Wesele” i „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy oraz „Za ścianą”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”, „Życie rodzinne” i „Bilans kwartalny” Krzysztofa Zanussiego. Do przeglądu zostały dołączone fragment ceremonii z momentem wręczenia nagrody Mai Komorowskiej oraz specjalne wydanie „Aktualności Filmowych” CANAL+. Zapraszamy!
 • FINA lab | Kocham kino. Warsztat projektowania plakatu filmowego scenariusze lekcji FINA lab | Kocham kino. Warsztat projektowania plakatu filmowego Uczestnicy stworzą z plakat w bezpłatnej aplikacji online Piktochart z użyciem plików na wolnych licencjach.
 • FINA lab | Kultura obrazkowa Memy scenariusze lekcji FINA lab | Kultura obrazkowa Memy Podczas warsztatu będą tworzyli memy. Dowiedzą się, jaka jest ich historia i struktura. Poznają też bliżej portale, które udostępniają zasoby na otwartych licencjach, a także zastanowią się nad kwestiami wizerunku i prywatności w sieci.
 • FINA lab | Iluzja z greenboxu - historia trików filmowych i efektów specjalnych scenariusze lekcji FINA lab | Iluzja z greenboxu - historia trików filmowych i efektów specjalnych Głównym celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawami tworzenia efektów specjalnych w filmach, poprzez praktyczne wykorzystanie Greenboxa.
 • FINA lab| Magiczne filmy z Magisto biogramy FINA lab| Magiczne filmy z Magisto Uczestnicy rozwiną umiejętności praktycznego wykorzystywania poznanych programów i aplikacji. Zostaną zapoznani z prawami autorskimi i pokrewnymi (licencja Creative Commons). Stworzą z samodzielnie nagranych filmików proste kolaże wideo za pomocą aplikacji webowej Magisto.
 • FINA lab | Animacja poklatkowa z Vine scenariusze lekcji FINA lab | Animacja poklatkowa z Vine Zapoznanie z działaniem bezpłatnej aplikacji Vine, ułatwiającej tworzenie animacji i ich szybką publikację. Zachęcenie do kreatywnego wykorzystania animacji poklatkowej do ożywiania i remiksowania zasobów archiwalnych, rejestracji zjawisk przyrodniczych i prostych eksperymentów.
 • FINA lab | Rzeczywiste - nierzeczywiste. Filmowa Aurasma scenariusze lekcji FINA lab | Rzeczywiste - nierzeczywiste. Filmowa Aurasma Oswojenie uczestników z technologią rozszerzonej rzeczywistości. Zaprezentowanie uczestnikom możliwości, jakie można z niej czerpać i zachęcenie do samodzielnego eksperymentowania. Pokazanie bezpłatnych aplikacji i programów umożliwiających jej oglądanie i doświadczanie. Stworzenie własnej rozszerzonej rzeczywistości w formie podwójnej wystawy: rzeczywistej i cyfrowej.
 • FINA lab | Archiwistyka społeczna, czyli jak teleportować się w czasie dzięki nowym mediom? scenariusze lekcji FINA lab | Archiwistyka społeczna, czyli jak teleportować się w czasie dzięki nowym mediom? Warsztat służy rozwojowi umiejętności praktycznego wykorzystywania poznanych programów i aplikacji. Uczniowie dowiedzą się co to jest Thinklink — archiwistyka społeczna (archiwalne zdjęcia NInA albo kadry z filmów dokumentalnych lub fabularnych z Ninateka), zapoznają się z portalem Ninateka, będą wyszukiwać informacje w wyszukiwarce Ninateki, przyporządkowywać informację do obrazu, a także tworzyć interaktywny obraz.
 • FINA lab | Kinoekspedycja. Dlaczego ekran kinowy ma kropki? scenariusze lekcji FINA lab | Kinoekspedycja. Dlaczego ekran kinowy ma kropki? Głównym celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z budową kina, poprzez spotkanie z kinooperatorem oraz zwiedzaniem wszystkich zakątków kina, na co dzień niedostępnych dla uczestników. Specjalista opowie jak zbudowane jest kino, skąd bierze się obraz na ekranie, a także odpowie na bieżące pytania. Uczestnicy poznają historię kina, pierwsze prototypy projektorów, a także tajniki iluzji ruchu.W trakcie zajęć wykonają swoje taumatropy, aby w praktyce sprawdzić zaprezentowane teorie.
 • FINA lab | Detektyw w archiwum. Poszukiwacze zaginionych archiwów scenariusze lekcji FINA lab | Detektyw w archiwum. Poszukiwacze zaginionych archiwów Jak wygląda archiwum? Co może się w nim znajdować? Jak opisywać zbiory, żeby było to czytelne dla innych osób? Na czym polega praca archiwisty?
 • FINA lab | Mój znak w sieci. Przedstawiam się w sieci - projektuję swój znak rozpoznawczy scenariusze lekcji FINA lab | Mój znak w sieci. Przedstawiam się w sieci - projektuję swój znak rozpoznawczy Głównym celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawami projektowania graficznego - będą projektować swoje znaki. Ne tylko poznają programy graficzne, ale również posiądą wiedzę o prawie autorskim i bogatej bazie dostępnych grafik i zdjęć na otwartych licencjach.
 • FINA lab | Fotohistoria rodzinna. O czym mówią zdjęcia? scenariusze lekcji FINA lab | Fotohistoria rodzinna. O czym mówią zdjęcia? Dzieci stworzą z dziećmi albumy rodzinne, w których każdy przodek będzie miał swoje miejsce i zostanie obdarzony cechą charakterystyczną odpowiadającą epoce, z której pochodzi.