Trzej Kompozytorzy

Jeszcze nigdy dostęp do muzyki trzech najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku nie był tak prosty. Od dziś niemal wszystkich utworów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego można wysłuchać online, w Kolekcji Specjalnej NINATEKI. Pod adresem trzejkompozytorzy.pl dostępnych jest ponad 300 nagrań, opisy, recenzje i materiały kontekstowe.Kolaż fotograficzny przedstawiający ręce dyrygentów

Wszyscy trzej byli indywidualnościami, każdy stworzył  swój unikalny, rozpoznawalny styl. Tym, co ich łączyło, była stała potrzeba brzmieniowych poszukiwań i niezwykła pasja twórcza. W dwujęzycznej Kolekcji Trzej Kompozytorzy (trzejkompozytorzy.pl / threecomposers.pl) znajduje się nie tylko największy ogólnodostępny zbiór nagrań ich utworów, ale również bogaty zasób informacji biograficznych i teoretyczno-muzycznych, które w przystępny sposób wyjaśnią wiele zagadnień, a także ułatwią i wzbogacą  recepcję tej muzyki.

Zachęcamy także do obejrzenia krótkich filmów o każdym z kompozytorów, do lektury ich biografii i do przyjrzenia się Osi czasu. Dzięki skorzystaniu z tego funkcjonalnego narzędzia będzie można zapoznać się nie tylko z wydarzeniami z życia i twórczości trzech mistrzów polskiej awangardy muzycznej, ale również przekonać się, jak to, co robili, osadzone było w nurcie wydarzeń w Polsce i na świecie. Alfabety pozwolą poznać każdego z nich z indywidualnej perspektywy, poprzez krótkie hasła, opisujące ich twórczość i życie prywatne.

Przede wszystkim jednak zachęcamy do eksplorowania zakładki Muzyka, w której postaraliśmy się możliwie najpełniej opisać wszystkie utwory kompozytorów i zgromadzić ogromną bazę muzyki, która obecnie liczy ponad 300 nagrań i będzie sukcesywnie powiększana. Dla wygody użytkowników wprowadziliśmy również możliwość dodawania nagrań do playera i odsłuchiwania ich w wybranej kolejności.

Dla tych wszystkich, którzy po raz pierwszy zetkną się z tą muzyką i chcieliby dowiedzieć się, od czego warto zacząć, znakomici polscy muzycy, kompozytorzy i dziennikarze muzyczni, a także członkowie rodzin kompozytorów, przygotowali własne Playlisty, którymi warto kierować się w pierwszych poszukiwaniach. O swoich wyborach opowiadają m.in. Elżbieta Penderecka, Jacek Hawryluk i Paweł Mykietyn. Szczegółowe informacje o tym, jak w najpełniejszy sposób wykorzystać wszystkie funkcjonalności Kolekcji, znalazły się w specjalnie w tym celu przygotowanym instruktażowym filmie.

Premiera Kolekcji jest również znakomitą okazją do tego, aby premierowo zaprezentować rejestrację jednego z najważniejszych muzyczno-widowiskowych wydarzeń 2012 roku – Pasję Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To jedna z najważniejszych kompozycji XX wieku, która stanowiła swego czasu przełomowe dzieło w twórczości autora Anaklasis, Trenu i Polimorfii.

Zapraszamy użytkowników NINATEKI do wielkiej przygody z muzyką, która w latach 60. XX wieku znalazła się w światowej awangardzie i która do dziś porusza melomanów i inspiruje artystów na całym świecie
– Redakcja NINATEKI