Taka historia | Paweł Łoziński

Sceną dramatu jest podwórze kamienicy na warszawskim Powiślu. W klitce koło bramy mieszka były dozorca – schorowany, pijący pan Wiesio.... Taka historia, 1999

Sceną dramatu jest podwórze kamienicy na warszawskim Powiślu. W klitce koło bramy mieszka były dozorca – schorowany, pijący pan Wiesio. Opiekuje się nim rumiana Ania, uliczna kwiaciarka. Bohaterowie dokumentu: Wiesio, Ania, pan Zdzisław – emerytowany fryzjer z parteru – to sąsiedzi i dobrzy znajomi reżysera. Film o nich kręci w pojedynkę, ujawniając swoją obecność. Spotykał się z nimi przez rok. Reżyser wspomina:
    To było dla mnie wspaniałe doświadczenie. Pełna wolność filmowania, jednoosobowa ekipa. Ale historia, którą filmowałem, okazała się doświadczeniem śmierci. Cudzej śmierci – na własnej skórze. ( …) Wydaje się, że starzy ludzie mają mi więcej do powiedzenia niż młodzi. Dziś jest moda na bycie wiecznie młodym. Taka ucieczka przed czasem. Nikt nie chce zestarzeć się godnie.
Taka historia mówi także o sile kina. Ledwo zaznaczona, dyskretna obecność reżysera mobilizuje bohaterów. Wiesio staje się wręcz partnerem reżysera, namawia go, żeby kręcił pewne sytuacje. Dystyngowany fryzjer-wdowiec przed kamerą gra jakby lepszą wersję samego siebie. Te dwa kontrastowe typy – niczym bohaterowie dawnej komedii – spychani na margines życia, robią dobrą minę do złej gry. Ciemna strona jest potencjalnie obecna, choć nie wskazuje się na nią palcem. Robienie filmu o najzwyklejszych sprawach życia nabiera cech życiodajnego aktu: dopóki kręcimy, żyjemy!
 
Opis filmu w opracowaniu Tadeusza Sobolewskiego

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, dźwięk: Paweł Łoziński
Opracowanie dźwięku: Małgorzata Jaworska, Iwona Szałwińska-Klimek, Iwo Klimek
Montaż: Dorota Wardęszkiewicz
Montaż komputerowy: Marcin Bukojemski
Produkcja: Paweł Łoziński Produkcja Filmów dla Programu 1 TVP S.A.
Ważniejsze nagrody: Złoty Lajkonik, Kraków 1999; Srebrny Smok, Kraków 1999; Złoty Gołąb, Lipsk 1999; Złoty Nanuk, Flahertiada 2000, Perm, Rosja
Dane techniczne: barwny
Czas: 58’