Krystian Lupa

Mistrz, klasyk, szaman. Bez jego „Lunatyków”, „Braci Karamazow” czy „Wymazywania” trudno wyobrazić sobie historię polskiego teatru ostatnich czterech dekad. Wielu krytyków i teatrologów próbuje znaleźć najbardziej trafne słowa na określenie tego artysty – oryginalnego, niezależnego i nieprzewidywalnego. Często wydaje się młodszy od wielu swoich uczniów, których wykształcił. Wymyka się kategoryzowaniu, kwestionuje siebie, stale eksperymentuje. Aż trudno uwierzyć, że 7 listopada kończy 70 lat!Z okazji urodzin Krystiana Lupy prezentujemy zasoby NINATEKI – jego spektakle, poglądy na sztukę oraz istotne konteksty.

Seans z Wymazywaniem na podstawie powieści jednego z najważniejszych dla niego autorów, austriackiego prozaika Thomasa Bernharda, to możliwość obejrzenia jednego z najważniejszych w ostatnich latach spektakli Lupy w znakomitej realizacji Adama Sikory. To kilkugodzinne przedstawienie z udziałem m.in. Mai Komorowskiej, Piotra Skiby i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jest próbą zmierzenia się z mroczną, niewygodną przeszłością, której nie można wymazać.

Przypominamy o dwóch ostatnio zrealizowanych spektaklach Krystiana Lupy – Poczekalni.0 (2011) oraz Mieście snu (2012) na podstawie powieści Alfreda Kubina – ten niezwykły spektakl pokazujemy we fragmencie pokazu aktu I, który odbył się w Teatrze Dramatycznym oraz relacji z premiery w paryskim Théâtre de la Ville.

Na wyjątkowy świat Krystiana Lupy składają się też jego fascynacje literackie i muzyczne. Szczególnie ważną rolę w jego twórczości odegrała literatura austriacka. Do grona jego ulubionych pisarzy należą m.in. Robert Musil, Hermann Broch, Thomas Bernhard czy Alfred Kubin. Polecamy audycję radiową z cyklu Finezje literackie, poświęconą jednej z najważniejszych dla Lupy powieści – Lunatykom Hermana Brocha.

Muzyka jest dla Lupy „porządkiem czasoprzestrzeni, dzięki któremu człowiek czuje się pewniejszy, silniejszy”. Jednym z najbliższych mu współczesnych kompozytorów, z którym wielokrotnie współpracował jest Paweł Szymański. W NINATECE znajdują się rejestracje jego utworów wykonane podczas organizowanego w 2006 roku przez NInA Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego.

KT, redakcja NINATEKA.PL