Japonia. Tradycja | Paweł Łoziński | 2/6
Drugą część cyklu poświęcono tradycji obyczajowej kraju. Razem z Tsuneo Okazakim przechadzamy się po tokijskiej ulicy, gdzie od czasu kulturowego „otwarcia się na świat” Japonii coraz trudniej jest napotkać kimono. Choć estetyka miasta nie odbiega daleko od wyglądu Paryża czy Londynu, wnętrza domów wciąż pozostają bastionem tradycji. Przewodnik odwiedza z kamerą typowo japońskie mieszkanie, w którym na podłodze są maty tatami, rozsuwane drzwi pozwalają na łączenie i dzielenie pokoi, a pod ołtarzem Buddy pali się charakterystyczne kadzidełko. Uczestniczy także w lekcji parzenia herbaty, która w Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest po prostu rozgrzewającym napojem:
Rytuał parzenia herbaty ukształtował się w Japonii w XVI wieku, chociaż zielona herbata przybyła z Chin znacznie wcześniej. U podstaw tego rytuału leży filozofia i estetyka taoizmu i buddyzmu zen. Ceremonia herbaciana, to rytuał mający służyć kontemplacji, oderwaniu się od spraw codziennych i osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Rytuał pica herbaty pozwala na moment przenieść się do innego świata.
Pokazane zostają także ośrodki religijnego kultu, buddyjska świątynia zen oraz radosne obchody święta urodzaju. Opowieść o japońskiej duchowości wyjaśnia, m.in. jak to możliwe, że jeden Japończyk może przedstawiać się jako wyznawca buddyzmu i shintoizmu... jednocześnie.
Paweł Łoziński (ur. 4 grudnia 1965 w Warszawie) – reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent PWSFTviT w Łodzi (1992). Jego najgłośniejsze filmy to Miejsce urodzenia (1992), Sto lat w kinie (1995), Siostry (1999) i Taka historia (1999). Producent cyklu dokumentalnego Mój spis powszechny (2002). Otrzymywał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złotego Lwa w Gdyni za swój debiut reżyserski Kratka (1996), Nagrodę Specjalną na Berlinale (1997), czy pięć różnych statuetek Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Złotego Krakowskiego Lajkonika, Srebrnego Smoka oraz Nagrodę Specjalną za film Siostry w 1999, Srebrnego Lajkonika za Chemię w 2009 oraz Srebrny Róg za Ojciec i syn w 2013 roku). Jest najstarszym synem dokumentalisty Marcela Łozińskiego i bratem pisarza Mikołaja Łozińskiego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus