Kronika powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana | Jolanta Dylewska
Materiał dostępny bezpłatnie
tylko dla zalogowanych użytkowników EDU.
Jeśli jesteś nauczycielem lub uczniem załóż konto EDU.

W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, w którym przebywało wtedy 60 tysięcy osób. „Zapadła decyzja, że jutro, jeśli Niemcy przyjdą do getta, zacznie się opór” – opowiada Marek Edelman o spotkaniu Żydowskiej Organizacji Bojowej, które miało miejsce 18 kwietnia, czyli dzień przed rozpoczęciem aktu ostatecznej likwidacji. Uczestniczył w nim m.in. Mordechaj Anielewicz. Z całej tej grupy przeżyły tylko 2 osoby. O tragicznej walce i przebiegu powstania opowiada jego świadek i uczestnik Marek Edelman. Przez cały czas widzimy jego twarz w czerni i bieli oraz dużym zbliżeniu. Ze skupieniem mówi o śmierci, samotności, strachu i potrzebie bezpieczeństwa ludzi zamkniętych w murach getta. Wspomina m.in. dźwięki karuzeli i dobijającą świadomość, że po drugiej stronie muru ludzie się bawią, podczas gdy tu wszystko płonie. Relację kończą przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie fotografie młodych powstańców, m.in.: Mordechaja Anielewicza (dowódcy ŻOB, który zginął śmiercią samobójczą wraz z innymi bojownikami w otoczonym przez Niemców bunkrze), Miry Richrer, Arne Wilnera, Zygmunta Frydrycha, Eliezera Cellera i Lutka Rotblata.
Opowieść Marka Edelmana poprzedza 15-minutowa sekwencja materiałów filmowych z archiwum warszawskiej WFDiF oraz kroniki Juliana Bryana. Bez komentarza, przy porażających dźwiękach muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza obserwujemy, jak przed naszymi oczami przewijają się migawki z kolejnych, pełnych grozy lat z życia getta warszawskiego, aż do 1943 roku, kiedy zaczęto Żydów wywozić masowo do Treblinki, a także innych obozów zagłady.
Marek Edelman (ur. w Homlu na Białorusi – dokładna data nie jest znana, zm. w 2009 roku w Warszawie) był jednym z ostatnich przywódców powstania w getcie warszawskim i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie został wybitnym lekarzem kardiologiem, działał w opozycji demokratycznej w PRL. W roku 1977 ukazała się książka Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem, będąca zapisem rozmów prowadzonych z Markiem Edelmanem.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Jolanta Dylewska
Zdjęcia specjalne: Ryszard Kujawski
Współpraca: Bogdan Kowalik
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Dźwięk: Piotr Domaradzki
Montaż: Wanda Zeman
Produkcja: Studio Filmowe LOGOS, WFDiF Warszawa, WFF Łódź, 1993
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus