Ciemnego pokoju nie trzeba się bać | Jakub Czekaj
Jedenastoletnia dziewczynka, zwana przez wszystkich Łatą, przygotowuje do szkolnego przedstawienia z okazji Dnia Ojca piosenkę o swoim ukochanym tacie. Wydawałoby się, że miłość dziecka jest ślepa i obraz ojca zostanie w piosence nadmiernie wyidealizowany, ale tak nie jest: mała jest bystrą obserwatorką, zauważa i rozumie dużo więcej, niż ojciec chciałby jej o sobie i swoich problemach opowiedzieć. Piosenka Łaty powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice. Są jednak rzeczy, których dziecko o swoim ojcu wiedzieć nie może i nie chce... W budowaniu wyjątkowego nastroju filmu mają swój udział zarówno oryginalna scenografia, jak i muzyka Zygmunta Koniecznego. Na Ciemnego pokoju nie trzeba się bać spadł prawdziwy deszcz nagród, w tym Grand Prize Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Filmu i Wideo w Kioto, Nagroda Główna 4. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym/Janowcu nad Wisłą, Nagroda Specjalna Jury Canada International Film Festival w Vancouver, czy nagroda za najlepszy film krótkometrażowy podczas International Meeting of Cinema, TV & Video Avanca Film Festival w Avancy (Portugalia).
Jakub Czekaj (ur. 18 czerwca 1984 roku we Wrocławiu) – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Autor kilku krótkometrażowych filmów nagradzanych wielokrotnie na festiwalach w Polsce i na świecie: Wyścig (2005), Mamo (2005), Wszystko o mojej rodzinie (2006), Kawałek nieba (2006), Za horyzont (2007), Twist & Blood (2010).
Program 30 minut realizowany w ramach Studia Munka ma na celu
umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych
warunkach, przygotowując ich do pełnometrażowego debiutu kinowego.
Przywraca zarazem tradycję filmu nowelowego, umożliwiając młodym twórcom
wypowiedzi na ważne, aktualne tematy w filmie krótkometrażowym.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus