Kobiety polskiej estrady

Diwy, pieśniarki, piosenkarki, wokalistki, kompozytorki, tekściarki. Fascynujące osobowości: Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Violetta Villas, Sława Przybylska, Maryla Rodowicz, Alicja Majewska, Halina Kunicka, Ludmiła Jakubczak, Irena Santor, Katarzyna Nosowska, Novika, Mela Koteluk, Ania Dąbrowska, Maja Kleszcz, Barbara Wrońska z Pustek, Iwona Skwarek z duetu Rebeka. W tym tygodniu oglądamy NINATEKĘ jak audiowizualną estradę polskiej piosenki, koncentrując się na koncertach, rozmowach, wywiadach z kobiecymi osobowościami krajowej sceny muzycznej.

Młoda kobieta na scenie

Przegląd otwiera autorka ponad 2000 tekstów piosenek Agnieszka Osiecka, która z pisania poetyckich, wyrafinowanych intelektualnie i pełnych subtelnego humoru tekstów uczyniła sztukę rozpisaną na ponad 40 lat. Poetka odkryła dla polskiej muzyki Marylę Rodowicz, królową polskiej estrady XX wieku. Dzisiaj za nieformalną kontynuatorkę trudnej sztuki pisania piosenek niektórzy uważają Katarzynę Nosowską, liderkę zespołu Hey, która wyśpiewała najważniejsze dla siebie piosenki poetki na płycie N/O, dając dowód na aktualność utworów Osieckiej. Sylwetkę młodo i tragicznie zmarłej – jak pisał Marcin Kydryński – w długich światłach ciężarówki prekursorki i wielkiej nadziei polskiej wokalistyki jazzowej Ludmiły Jakubczak, przypomni dokument, w którym posłuchamy wspomnień jej przyjaciół i osobistości krajowej sceny muzycznej. Pierwszą damę polskiej piosenki, Irenę Santor, w lżejszej formie portretują jej mąż, Jerzy Połomski, Anna Maria Jopek czy Zofia Czerwińska. Halina Kunicka i Alicja Majewska z zespołu Partita przywołają osobiste wspomnienia ze sceny minionego wieku w cyklu Notacje w ramach premier.

Współcześnie tradycję kobiecej wokalistyki kontynuuje z sukcesami (także na rynku międzynarodowym) Ania Dąbrowska, otwarcie czerpiąca z przeszłości, dostrzegając wartość w świecie, który (nie do końca jednak) przeminął. Do stylistyki retro odwołuje się także Maja Kleszcz, śpiewając utwory Bogdana Loebla, autora tekstów piosenek dla zespołu Breakout. Wokalistka współtworzyła Kapelę Ze Wsi Warszawa, której koncert można odnaleźć w NINATECE w cyklu Ministerstwo Dźwięku. Z serii Made in Polska polecamy koncert Meli Koteluk, która wciąga w dziewczęcy i poetycki świat piosenki.

Jak różnorodna i bogata jest polska scena muzyczna, pokazuje także kobieca reprezentacja muzyki klubowej i elektronicznej, jak Novika czy należący do młodego pokolenia poznański duet Rebeka, którego (charyzmatycznym) głosem jest Iwona Skwarek. Muzykę osobną, poza kategoriami i szufladami, tworzą trzy dziewczyny z zespołu Drekoty, i Pustki, które współtworzy Barbara Wrońska – obdarzona rozpoznawalnym, mieniącym się rozpiętością barw i emocji głosem.

W tym tygodniu NINATEKA jest rodzaju żeńskiego!

AKW